דיאטה

בעיית ההשמנה הפכה זה מכבר למגיפה החדשה בקרב מדינות הנהנות מתרבות השפע. ההשמנה מהווה את אחד מגורמי הסיכון המובילים, ומחקרים רבים מראים על הקשר בינה לבין שיעורי תחלואה במחלות שונות ובהן סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב.
במקביל להתגברות בעיית ההשמנה ועליה במספרם של הסובלים מעודף משקל (כמו גם ירידה בגילם של הסובלים מהשמנת יתר), חלה עליה גם במודעות לסיכונים הנובעים מהשמנת יתר או עודף משקל, שהביאה בשנים האחרונות לריבוי תוכניות דיאטה, תפריטי דיאטה, חברות המציעות דיאטות מסוגים שונים, תרופות הרזייה או כדורי הרזייה, ניתוחים לטיפול בבעיית ההשמנה (טבעת ; או טיפולים סימפטומליים כמו שאיבת שומן) וכיו'ב.
המגוון הרב של דיאטות מסוגים שונים, וכן ההבטחות שנושאות עימן דיאטות רבות (דיאטה מהירה, דיאטה קלה עם תוצאות מיידיות, 30 ק'ג תוך 3 חודשים וכו') עלולים במקרים רבים לגרום לבלבול ולקושי להבחין בין תפריט דיאטה או תוכניות דיאטה מומלצות לדיאטות אחרות, שעלולות לסכן את בריאותנו ולרוב מסתיימות באכזבה ובעליית משקל חוזרת.
את הדיאטות השונות ניתן לחלק לכמה סוגים מרכזיים: דיאטה מאוזנת, שהיא בדרך כלל דיאטה שפויה המשלבת תפריז דיאטה מאוזן, תזונה נכונה הכוללת צריכת קלוריות יומית סבירה, וספורט או פעילות גופנית ברמה כזו או אחרת, דיאטה קלה לביצוע המבוססת על תפריט דיאטה הדרגתי, שניתן במקרים רבים על ידי דיאטנית, ללא יעדי הרזייה או הפחתת משקל מוגזמים, דיאטה באמצעות תרופות הרזיה או כדורי הרזייה שהיא דיאטה מסוגים שונים יחד עם תרופות הרזייה, דיאטה מהירה המוכרת גם בשמות דיאטת כאסח, דיאטת בזק או דיאטת רצח (דיאטות מסוג זה מתיימרות בדרך כלל לאפשר ירידה משמעותית במשקל, במהירות וללא פעילות גופנית) וכן הלאה.
לכל דיאטה או סוג דיאטות יתרונות וחסרונות, התלויים במטרת הדיאטה, האדם שמבצע אותה (האם מסוגל לדבוק בתפריט דיאטה לאורך זמן ? האם יש לו BMI הגדול מ – 30, המצדיק פניה לרופא לשם היוועצות בנוגע לשימוש בתרופות הרזייה וכו').