דיאטה לפי עונות השנה

דיאטה לפי עונות השנה
האם יש קשר בין דיאטה לעונות השנה ?
רבים שואלים את עצמם אם יש קשר בין דיאטה או תוכנית הרזיה לבין עונות השנה. האם בעונת הקיץ קל יותר לעשות דיאטה והסיכויים לרזות גבוהים יותר ? האם בחורף חילוף החומרים איטי באופן שמקשה על ביצוע דיאטה ?
נראה כי הדיעות בשאלות אלו חלוקות, למרות שדומה כי קיים קושי לומר כי קיימים הבדלים המשפיעים באופן משמעותי על תהליכים פיזיולוגיים או מטבוליים, בהתאם לעונות השנה.
ועדיין, ניתן למצוא רבים שיטענו, כי דווקא בעונה מסויימת הם מצליחים להשיג תוצאות מוצלחות יותר של הפחתת משקל וכי קיים קשר בין מזג אוויר ובין דיאטה, הרזיה והפחתת משקל – גם אם מדובר בקשר שאינו ישיר.
למרות שהדברים אינם חד משמעיים,יתכן שקיים קשר מסויים בין עונות השנה לבין דיאטה, אף שכנראה קשר כזה אינו בהכרח בגלל מזג אוויר מסויים אלא בגלל גורמים עקיפים כמו העדפות של האדם אשר מבצע את אותה דיאטה, השפעות סביבתיות שמשתנות בהתאם לעונות השנה וכו'.
כך, יש שיאמרו כי הם מצליחים יותר לבצע דיאטה בעונת הקיץ אך יתכן שהצלחה זו נובעת מסיבות אחרות והן המזון הזמין בקיץ, שאולי לא מפתה אותם (מי שגלידה אינה מפתה אותו או פירות מתוקים שנפוצים בקיץ) באופן שמקל על התמודדות עם פיתויים.
באופן דומה ניתן לטעון כי מי שמעדיף לבצע פעילות גופנית באוויר הפתוח, עשוי לגלות שקל לו יותר לצאת מהבית בעונת הקיץ, לעומת החורף בו בימים רבים קיים קושי לצאת לריצה והתנאים אינם אופטימליים.
טיפים ודוגמאות להתחלה:
סיבה נוספת שאולי יכולה להצביע על כך שניתן לבצע דיאטה ביתר הצלחה בעונת הקיץ, היא המודעות למצב הגוף, שהינה רבה יותר בקיץ (גופנו חשוף יותר ואנו מודעים למצבנו, יודעים שגם אחרים רואים טוב יותר מה מצבנו ומושפעים וחוששים יותר מביקורת חברתית). מודעות לגופנו יכולה לתרום לריסון עצמי רב יותר כך שגם מבחינה זו הקיץ עשוי לסייע לחלקנו בביצוע תוכנית הרזייה.
מנגד ניתן לטעון כי דווקא בחורף עשויים רבים למצוא כי יותר קל להם לרזות או לבצע דיאטה בחורף מאשר לבצע דיאטה בקיץ, וכי ניתן לדבוק בתפריט דיאטה ביתר קלות דווקא בחורף. דברים אלו יכולים להיות רלווטים למי שמתפתה ממאכלים זמינים בקיץ (גלידה, פירות מתוקים וכו'), מי שבמילא לא מבצע פעילות גופנית באוויר הפתוח ומעדיף חדרי כושר או תוכנית דיאטה שמשלבת פעילות גופנית במקומות סגורים ומי שממעט לצאת וכך פחות מתפתה לפיתויי מזון במסעדות ובאירועים.
למרות שדומה כי מזג אוויר אינו גורם מכריע בביצוע דיאטה, רבים עשויים לתלות הצלחה או כישלון גם בפרמטר זה, והדבר נובע כנראה מסיבות אחרות ובעיקר כשל במוטיבציה או העדר התמדה.
יתכן עם זאת כי במקרים גבוליים, בהם מי שמבצע דיאטה (בין אם דיאטה מהירה או דיאטה מאוזנת שאינה דיאטת כאסח) נתקל במשבר דיאטה – קושי לרזות או להפחית משקל, עצירה או אף עליה חוזרת במשקל, או כאשר מדובר ביעדי הרזייה קצרי טווח, עשוי להיות משקל מסויים לשאלה באיזה עונה בחרנו לבצע את הדיאטה.
על כל פנים, אם אתם סבורים כי עשוי להיות קשר בין הפחתת משקל וסוג דיאטה שמותאם לעונות השנה (דיאטה שמתאימה לקיץ או דיאטת חורף) מוצע ראשית לבדוק אם המזונות הזמינים בעונה מסויימת מועדפים עליכם, אם תנאי מזג האוויר משפיעים על אורח חייכם והפעילות הגופנית שאתם מעוניינים לשלב, מה השפעת חשיפת הגוף על סיכויי הצלחת דיאטה מבחינתכם וכו', כך שאולי התשובות לשאלות אלו יוכלו לסייע לכם להשיב על השאלה אם דיאטה במועד מסויים בתקופות השנה, הינה דבר שמתאים לכם.