דיאטה קלה

האם ניתן לשלב הפחתת משקל, דיאטה מאוזנת, דיאטה שפויה וגם דיאטה קלה לדיאטה אחת ? האם דיאטה יכולה להיות גם דיאטה קלה לביצוע וגם שתאפשר לרזות באופן סביר ויעיל ?
לכאורה, הדבר נשמע לא הגיוני. הרי רובנו כבר ניסו דיאטות שהתיימרו להיות דיאטות קלות ומאוזנות, וגילו שגם דיאטות אלו אינן פשוטות לביצוע, ובמקרים רבים חזרנו ומצאנו את עצמנו יורדים ועולים במשקל חוזרים ומתאכזבים, ומנסים שוב עוד דיאטה ועוד דיאטה עד הכישלון הצפוי מראש.
אלא, שבעזרת כמה עקרונות וקווים מנחים, ניתן להפוך את המשימה המכבידה הזו שנקראת 'דיאטה', למשימה נוחה, הגיונית ואפשרית. זאת, תוך מתן חופש בחירה, וללא מגבלות של תפריט דיאטה קבוע מראש.
כמו כל רעיון או יוזמה גאוניים, שלאחר הגייתם נראים פתאום פשוטים, גם לגבי דיאטה או הפחתת משקל, הדברים דומים.
קיימים כמה כלים בסיסיים להתמודד עם הבעיה הזו שהולכת ומעצמת, הקרויה עודף משקל או השמנה, וכלים אלו אינם מצריכים שינוי קיצוני של אורח החיים.
כלים אלו מצטרפים לשיטה עובדת, שמאפשרת יצירה תפריט דיאטה מותאם אישית, לסוג בעיית ההשמנה, היקף עודף המשקל, רצונותיו והעדפותיו של האדם המבקש לבצע את הדיאטה, סביבתו ואורח חייו.
שיטת דיאטה זו אינה מתיימרת לייצר דיאטה מהירה (שגוררת בעקבותיה עליה חוזרת במשקל), אלא לאפשר יצירת מאזן של תזונה נכונה, צריכת קלוריות סבירה ותפריט דיאטה מאוזן. כל זאת גם ללא צורך הכרחי ביועץ, דיאטנית או איש מקצוע אחר.
מהם יסודות השיטה של דיאטה זו ?
1.צמצום הדרגתי בכמות קלוריות יומית – הפחתה הדרגתית ואיטית בצריכה מוגזמת של מזונות מיותרים תוך אימוץ דיאטה שאינה משנה את אורח החיים מקצה לקצה וללא שינוי משמעותי של מרכיבי תפריט התזונה היומי.
2.תזונה נכונה על ידי הכרת מתכוני דיאטה טעימים שיכולים להחליף חלק מתפריט התזונה אותו אנו מכירים. אל תמנעו מעצמכם מזונות אהובים. ניתן להשאיר מאכלים אהובים בכחלק מתפריט הדיאטה, אך להפחית כמויות. דיאטה ללא מתוקים למי שאוהב מתוקים – תסתיים בכישלון. עדיף להשלים עם הדחפים, אך למתן אותם. תפריט דיאטה חייב להיות מורכב ממאכלים אהובים, אך בכמויות מצומצמות יותר.
3.העלאה הדרגתית, מתונה וכמעט בלתי מורגשת של קצב שריפת קלוריות (כלומר, קצת יותר פעילות גופנית, ובאופן הדרגתי) – במקביל לאימוץ תפריט דיאטה נכון, משלבים שיטות להעלאת קצב שריפת קלוריות, שאף הוא, בדומה לצמצום כמות הקלוריות היומי, אינו מתבצע באופן דרסטי, כי אם בהדרגתיות.
כך למשל, במקום לרדת בתחנת אוטובוס ליד העבודה, יורדים תחנה אחת לפני והולכים 5 דקות ברגל. לא מתים מזה.
במקום לעלות במעלית שתי קומות, עושים זאת במדרגות. גם זה משהו קטן שעוזר לדיאטה.
כך, מורידים קיצורי דרך, ולא משנים מעצם התפקוד היום יומי (לא חייבים להכניס חדר כושר ללוח הזמנים היומי, כדי לשלב פעילות גופנית ברמה כזו או אחרת).
אימוץ מספר טיפים שמסייעים בצמצום צריכת קלוריות בהזדמנויות קשות במיוחד – כמו למשל, באירועים, מסעדות וכיו'ב – ואלו הם :
1.לכל אירוע המשלב ארוחה (בין אם פגישה במסעדה ; חתונה או אירוע אחר), חשוב להגיע כאשר אינכם מורעבים. דווקא לצורך הצלחת דיאטה, חשוב לאכול משהו מזין כמו סלט, או סנדוויץ קטן שאינו עמוס בקלוריות. ככה תוכלו להסתפק במנה עיקרית בלבד, מבלי לחרוג באופן משמעותי מתפריט דיאטה ידוע מראש.
2.בארוחה בחוץ או באירוע, לעולם אל 'תגדילו' או תבחרו בגודל המקסימלי. גם המבורגר של 180 גרם הינו מנה מספקת. לא צריך 300 גרם כדי ליהנות מאותה מנה. הרי שעה לאחר מכן כבר לא תזכרו את אותה תוספת, למרות שהקלוריות לא יישכחו…
3.ניתן לחלוק תוספות (כמו צ'יפס, אורז, סלט וכו') עם עוד אדם. תוספת שלימה היא תוספת קלוריות מיותרת, שהרי המנה העיקרית אמורה גם כך להספיק והתוספת באה רק להוסיף גיוון לארוחה. גיוון כזה אפשרי גם מחצי מנת תוספת
אימוץ כמה משפטים לרגעים קשים בתוכנית דיאטה, בהם המוטיבציה יורדת ואנו מחפשים מפלט דרך האוכל. כמה משפטים, שיזכירו לנו את הדברים החשובים באמת, למה החלטנו לבצע דיאטה, מה מניע אותנו ברצון להפחית משקל או לרזות ועוד.
1.האם אנו מבצעים דיאטה בגלל סיבות בריאותיות ? חשוב לחזור לסיבות אלו. הרי בסוף זה הדבר החשוב באמת.
2.האם מסיבות חברתיות ? כדי למצוא בן זוג ? אם בדרך לאושר עוברת דיאטה, הרי שהדברים עשויים להיראות פחות קשים.
3.נשברתם ואתם חייבים לחרוג מתפריט דיאטה קבוע מראש ? עדיין ניתן לשלוט על הכמויות. גם 4 קוביות שוקולד יעשו את העבודה, ולא חייבים לזלול חבילה שלמה.
4.הסתייעות באיש מקצוע – רופא מומחה לטיפול בבעיות השמנה (היכול להמליץ במקרים המתאימים גם על שילוב תרופות הרזיה יחד עם הדיאטה), דיאטנית וקרובים שהתנסו בביצוע דיאטות.