דיאטה מהירה | דיאטת כסאח

לאורך השנים חיפשו אנשים רבים בעלי עודף משקל פתרון מהיר לבעיית השמנה, שיאפשר ירידה מהירה במשקל, ללא מאמץ או במאמץ מרוכז, וללא שינוי אורח החיים (כלומר, בלי פעילות גופנית). הקושי להתמיד בתפריט דיאטה שמאפשר ירידה מתונה בלבד, תוך שילוב פעילות גופנית, הביאו לנסיונות לייצר דיאטות מהירות לביצוע שבדרך כלל אינן נמשכות יותר משבוע, תוך צמצום צריכת הקלוריות באופן משמעותי ואכילת מזון מסוג מסויים (כמו לחם ; קורנפלקס ; מלפפונים).
דיאטות אלו מוכרות בשם דיאטת כאסח.
כך למשל דיאטת אשכוליות, שהיא דיאטה המבוססת על אכילת אשכוליות (אכילת אשכוליות בכל ארוחה, מעט חלבונים בארוחת הצהריים וסלט בארוחת ערב). דיאטה דומה היא דיאטת מרק כרוב המבוססת על אכילת מרק כרוב לאורך 7 ימים כאשר ביום הראשון של הדיאטה ניתן לשלב פירות, ביום השני תפוח אדמה, ביום השלישי שילוב של פירות וירקות ללא בננות ותפוחי אדמה, ביום הרביעי 8 בננות וחלב דל, ביום החמישי עד 500 גר' בשר, ביום השישי בשר ללא הגבלה משמעותית וירקות (ללא תפוח אדמה) וביום השביעי אורז חום, ירקות ומיץ שאינו ממותק וללא תפוחי אדמה.
דיאטה נוספת היא דיאטת חלבונים.
דיאטת חלבונים, אחת הנגזרות של דיאטת אטקינס, היא דיאטה המבוססת על אכילת מזונות עשירים בחלבונים, תוך צמצום משמעותי של אכילת פחמימות.
דיאטת אטקינס, אף שרבים אינם משייכים אותה לקבוצת דיאטות כאסח, מבוססת על התפיסה כי צריכת פחמימות גורמת ליצירה מוגברת של אינסולין, המעודד אגירה של גלוקוז בתאים והפיכתם לתאי שומן ובהתאם, הימנעות מאכילת פחמימות, תגרום לאיבוד תאי שומן בדרך להרזייה המיוחלת. אלא, שבדומה לדיאטות פופולריות אחרות, המחקרים אינם חד משמעיים באשר לטיבה של דיאטת אטקינס ובטיחותה.
המכנה המשותף של דיאטות בזק רבות הוא שדיאטות אלו מתבססות על מרכיב מזון מרכזי כמו דיאטת לחם או דיאטת פופקורן, והוצאת מזונות רבים מתפריט הדיאטה.
סביר כי אם תשאלו דיאטנית, תזונאי או איש מקצוע אחר – אלו ימליצו לכם להימנע מדיאטות כאסח, מאחר שדיאטות אלו במקרים רבים אינם בריאות ועלולות לגרום לחולשה או סחרחורות, נטולות מרכיבים תזונתיים הכרחיים כמו פחמימות, אינן מביאות לשינוי באורח חיים שהוא הכרחי לשמירה על תוצאות דיאטה לאורך זמן ובנוסף, קשות לביצוע (לאכול בעיקר פופקורן או קורנפלקס מביא לתסכול מהיר של רוב המתנסים).
מדוע בכל זאת דיאטות כאסח ממשיכות להיות פופולריות ? בגלל שדיאטות אחרות כמו דיאטה מאוזנת המשלב ספורט, פחות אטרקטיביות ונתפסות בדרך כלל כקשות יותר לביצוע (יגיד זאת מי שלא ניסה דיאטת מרק כרוב ולא הבין קושי מהו… J ). כמו כן, דיאטות בזק דרך כלל מתיימרות להבטיח הפחתת משקל מהירה, ובנוסף, דיאטות כאסח עדיין פופולריות בקרב אלו שמבקשים לרזות או להפחית במשקל לרגל אירוע, כמו דיאטה לקראת חתונה.
ואולם נראה כי במרבית המקרים, חסרונותיה של דיאטה מהירה או דיאטת רצח, שאינה מאוזנת – עולים על יתרונותיה ומומלץ לבחור בדיאטה מאוזנת או דיאטה קלה (הדרגתית) בשילוב עם פעילות גופנית שיאפשרו ירידה אמיתית במשקל ובאופן מאוזן ובריא.
אם החלטתי לבצע דיאטת כאסח בכל זאת, באיזו דיאטה לבחור ? התשובה לכך אינה פשוטה. דיאטות כאסח לרוב אינן מומלצות לביצוע כלל, שכן הן עלולות לסכן את הבריאות ולגרום לתופעות בלתי רצויות. אם בכל זאת החלטתם לנסות דיאטת כאסח מסויימת, נסו להימנע מבחירה בדיאטה בעלת ערך קלורי מסוכן (800 קלוריות ליום זה לא משהו שבדרך כלל אדם שדואג לבריאותו יבחר…) ; אל תבחרו בדיאטה שמבוססת על מרכיב שנוא עליכם – כך למשל אם אתם חייבים כמות מכובדת של פחמימות כדי לתפקד, אל תבחרו בדיאטת חלבונים או דיאטה המתנזרת מפחמימות ; אל תבחרו בדיאטה שנמשכת זמן רב מדי, שוב, כדי לא לסכן את בריאותכם ; בכל מקרה מומלץ להיוועץ באדם שניסה את אותה דיאטה ובאיש מקצוע שיוכל לחוות דעתו על תפריט דיאטה שאותה דיאטה מציעה.
דוגמא לדיאטת כאסח דיאטת פופקורן
עד 15 כוסות פופקורן ביום – פופקורן ללא שמן וללא תוספות חמאה. עדיף פופקורן במיקרוגל או פופקורן שמיוצר באמצעות מכשיר הפועל על אוויר חם.
שילוב של ירקות ירוקים – מלפפון, כרוב, חסה, רוקט, פלפל ירוק, קישוא מאודה. ללא רטבים או תוספות.
פרי בינוני – תפוז, תפוח, מנת אבטיח.
30-45 גר' חלבונים – למשל על ידי אכילת 250 גר' גבינה לבנה שאינה שמנה או דג מאודה
יש להרבות בשתיית מים – 8 כוסות ליום.
מומלץ להימנע משתיית משקאות עשירים בקפאין, שעלולים לגרום לרצון לצרוך פחמימות. ניתן לשתות מעט תה, וקפה שחור אחד ביום ללא המתקה.
לאלו שאינם מתעצלים מומלץ לשלב יחד עם דיאטה זו, כמו כל דיאטה, פעילות גופנית במשך 15 דקות לפחות. ככל שמשלבים יותר פעילות גופנית, ניתן להוסיף מזונות לתוך תפריט דיאטה זה.