דיאטה | הרזייה | עצות לדיאטה

דיאטה- לא צום או הרעבה עצמית

חדשות לבקרים שומעים על דיאטת פלא או דיאטת בזק שבה יורדים קילוגרמים רבים במשך ימים אחדים. אולם הדיאטות מסוג זה הן למעשה אינן דיאטה אלא צום במסווה של דיאטה. צום ממושך עלול לפגוע ברקמות השרירים כולל שריר הלב וכן בכליות ובכבד, ולכן הוא מסוכן ולא מומלץ, בוודאי לא בלי השגחה וייעוץ רפואי. לדוגמא, דיאטת לימון או דיאטת לימונים שבה סוחטים מיץ מלימון טרי, מערבבים בתוכו פלפל חריף יחד עם סירופ מייפל וכן מים. מערבבים ושותים לאורך כל היום. המצדדים בדיאטה זו טוענים כי היא מנקה את הגוף ומטהרת, ואילו מומחים טוענים כי אין הוכחה ליעילות השיטה.
דיאטה משמעה סבלנות, סבלנות ועוד סבלנות
הניסיון של כל אחד ואחד מאיתנו מלמד שעלייה במשקל מצד אחד וירידה במשקל מצד שני תלויים בהרבה גורמים כמו מצב בריאותי, מצב גופני, מצב נפשי, פעילות גופנית, אורח חיים, סוג העבודה, מצב משפחתי, גיל, היסטוריה משפחתית, גנטיקה, מבנה גוף, קצב חילוף חומרים בגוף ועוד.
לכן נוכל למצוא אנשים שמנים אשר קצב הפחתת המשקל שלהם נמוך מזה של אנשים רזים יותר או פעילים יותר. מדובר בעניין אינדיבידואלי וספציפי לכל אדם.
תהליך של ירידה במשקל כרוך בתקופות בהן מורידים משקל לעומת זמנים שבהן המשקל "נתקע", ולא עוזרת פעילות גופנית או אפילו הפחתת מזון. יש טוענים כי במצב של הפחתת מזון ארוכת זמן, הגוף נכנס למעין מגננה ומונע פירוק של שומנים אשר בסופם ירידה במשקל.
התוצאה היא שירידה במשקל והפחתת עודף משקל אינם נעשים בשיטת "זנבג וגמרנו". מדובר בתהליך ארוך, מטבע הדברים יש בו עליות ומורדות, ויש להתגבר על רגעי השפל על מנת לא להחמיץ את היתרונות שמשיגים ברגעי ההצלחה.

ספורט | פעילות גופנית | אימון גופני

כדי לעודד הרזיה או ירידה במשקל, שריפת שומן או שריפת קלוריות, רצוי מאוד לעשות פעילות גופנית. פעילות גופנית או ספורט מסייעים גם לשיפור מצב הרוח ולעידוד כוח הרצון להתמיד באורח החיים הבריא בו בחרנו.
לכן, כשמחליטים לעשות דיאטה, לצד תפריט מזונות בריא ומגוון, מומלץ לעשות ספורט או פעילות גופנית מסוג שמתאים למטופל ובכמות סבירה ונכונה לכל מטופל.
יש סוגים שונים של פעילות גופנית אותה יש להתאים לאדם, מצבו הבריאותי, מצבו הגופני, מגבלותיו ואורח חייו.
פעילות גופנית קיימת במסגרות שונות ויש להתאימה על ידי אנשי מקצוע לכל מטופל ומטופל. יש פעילות גופנית הנעשית בקבוצות כמו חוגים או סדנאות, יש פעילות גופנית שנעשית בבית ויש פעילות גופנית שנעשית עם מאמן אישי. יש המעדיפים לעשות פעילות גופנית בביתם כמו הליכה על הליכון, מדרגה או סטפר, תרגילי שרירי בטן עם קלטת או ספר או תוכנית טלוויזיה ועוד. יש המעדיפים ללכת למכון הכושר או לסטודיו ולהתאמן שם.
מכל מקום, פעילות גופנית המלווה דיאטה צריכה להיות מותאמת גם לאדם וגם לדיאטה, ויש להיוועץ באנשי מקצוע מתאימים על מנת לקבל מקסימום תוצאות מצד אחד, ולא לפגוע במתעמל מצד שני.

מה עושים מבחינה מעשית?

מי שאינו מורגל בספורט או בפעילות גופנית עשוי להתיחס לכך כאל סיוט או פעולה בלתי סבירה בהתאם לאורח החיים היומיומי שלו. מכיוון שלספורט יש יתרונות רבים מאוד, רואיים ואחרים, ולא רק בנושא הדיאטה, כדאי מאוד לסגל דרך חיים ספורטיבית יותר מאשר קודם. מומלץ לבזבז אנרגיה רבה ככל האפשר ולהתנהל בצורה שאינה יעילה מבחינת בזבוז מאמץ וכוח. תמיד להפעיל את הגוף ולהיות בתנועה, גם מאמצים קטנים מצטברים לערך גבוה יחסי, ולמרות שאינם יעילים כמו פעילות ספורטיבית מוסדרת, הם עדיפים על פני בהייה מול הטלויזיה. למשל:

  • להשתמש תמיד במדרגות ולא במעלית
  • לעלות קומה מיותרת ולרדת חזרה
  • תמיד להתנדב להוריד את הכלב, לזרוק אשפה, לערוך קניות וכדומה.
  • לטייל בחיק הטבע
  • לחפש ספורט כלשהו, לא חשוב מה, שמתחברים אליו ולעשות אותו!
  • לשחק עם הילדים בחצר או בגינה.
  • להפחית יעילות ארגונית בעבודה (בלי פגיעה במקום העבודה!) להעביר חפצים מצד לצד על ידי הליכה מרובה הלוך ושוב ולא על ידי סחיבה של כולם ביחד. להמנע מציוד עזר לסחיבת משאות וכדומה.
  • לעשות 10 דקות של התעמלות מול הטלויזיה.
  • ללכת ברגל במקום לנסוע ברכב, בכל הזדמנות אפשרית!

תנאי שימוש - הערה חשובה!

כל התוכן באתר ובנספחיו, העצות וההמלצות מבוססים על מקורות שונים, לא כולם בדוקים ומהימנים. האתר לא נכתב ולא נבדק על ידי בעל מקצוע בתחום הרפואה, היעוץ או הדיאטה ועל כן המידע באתר לכל סוגיו עלול להיות חלקי, שגוי, מוטעה או משובש. יש להיוועץ בבעל מקצוע מתאים למקרה האישי שלך בטרם נקיטת כל פעולה או המלצה הקשורה לתכני האתר. השימוש באתר ובמידע שבו על אחריותך בלבד!